השפעתם של חיידקים פרוביוטיים על היבטים גופניים שונים היא רבה – וטובה.
על הסיבות לצריכת פרוביוטיקה, הגורמים המשפיעים על אוכלוסיית החיידקים במעיים ומה הקשר שלה לתפקוד המנטלי?הדברים שכדאי לנו לדעת על פרוביוטיקה

 

מה היא פרוביוטיקה?

פרוביוטיקה כוללת מיקרואורגניזמים חיים אשר תורמים לאיזון החיידקים המזיקים במערכת העיכול. סוגים שונים של חיידקים פרוביוטיים יכולים להשפיע על התפקוד של איברים בגופנו ועל סימפטומים גופניים מגוונים.
צריכה של פרוביוטיקה מומלצת במצבים כדוגמת: מחלות חורף, בסיוע למערכת החיסון, לאחר שימוש ממושך באנטיביוטיקה, בזיהומים במעיים, במחלות דלקתיות של מערכת העיכול ועוד.

 

היא בעלת משקל רב

לחיידקים הפרוביוטיים משקל רב – ולא רק בהיבט הבריאותי שלנו: החיידקים הפרוביוטיים מהווים כ-1.5 ק"ג ממשקל גופנו כוללים כ-400 זנים שונים. כמות החיידקים הפרוביוטיים בגוף רבה יותר ממספר תאי הגוף שלנו. לצד החיידקים הטובים במעיים, מתקיימים גם חיידקים פתוגניים (גורמי מחלות) והם מצויים במאבק מתמיד על מרחב המחייה. צריכה של פרוביוטיקה מאפשרת להחזיר ולשמר את האיזון במצב בו הופר האיזון.

 

לא רק בגלל האנטיביוטיקה

נהוג לחשוב שהאיזון בין חיידקי המעיים "הטובים" ו"הרעים" מופר רק במצבים בהם נוטלים אנטיביוטיקה. אמנם נכון שנטילה ממושכת של אנטיביוטיקה מפרה את האיזון, אבל קיימות סיבות נוספות, על פי מחקרים שונים שנעשו, והנה חלק מהן:

  • מתח נפשי: כולנו חווים מתח בסיטואציות שונות, אולם הימצאות במצב של סטרס ממושך נקשר בתור אחד הגורמים להפרת האיזון בין החיידקים ולשגשוגם של חיידקים מזיקים.
  • מחלות מעי דלקתיות: מחלות הנגרמות לאחר פגיעה דלקתית במעי. העיקריות בהן: קרוהן וקוליטיס כיבית.
  • מחסור בסיבים: צריכה מועטה של סיבים תזונתיים (המצויים בפירות, ירקות, יוגורט, דגנים ועוד) אף היא מפירה את האיזון העדין.
  • שלשול: במצבים של שלשול אצל ילדים ומבוגרים, החיידקים הפרוביוטיים נשטפים החוצה וכך נוצר חוסר איזון בין אוכלוסיות החיידקים.

 

השפעה על גוף – ונפש

לצד השפעה מיטיבה על העיכול, בריאות העור ועוד, לחיידקי המעי יש השפעות נוספות. מחקרים שנעשו קושרים בין אוכלוסיית החיידקים להשפעה על המוח ומערכת העצבים המרכזית, באמצעות שליטה על הורמונים שונים וגורמי דלקת ובכך להשפיע על מצב הרוח והתפקוד המוחי ועד סימפטומים של הפרעות נפשיות שונות, בעיקר במצבים בהם יש הפרה באיזון חיידקי המעי. צריכת חיידקים פרוביוטיים יכולה לעזור בהחזרת האיזון הרצוי של חיידקי המעי.

 

צריכת פרוביוטיקה בכל יום

כאמור, פרוביוטיקה מטרתה לשמור על איזון. השילוב של יוגורט פרוביוטי כחלק מהתזונה בכל יום הוא גם טעים ומשפיע לטובה על הגוף. יוגורט Bio מכיל כביליון חיידקים טובים התורמים לשמירה על פעילות תקינה של מערכת העיכול.