דווקא הייתה לנו שגרת אימונים לא רעה, אפילו הצלחנו להתמיד – והפסקנו. חזרה לפעילות ספורטיבית יכולה להיות משימה מאתגרת – אבל אפשרית. כך נעשה את זה נכון – ובכיף.

בין אם זו פציעה מורכבת שריתקה אותנו לבית, שינויים אישיים כמו מעבר דירה או פשוט עומס בעבודה.
כך נוכל לחזור לכושר גם אחרי תקופה ארוכה בלי פעילות גופנית – בחמישה צעדים.

צעד 1: כמו חדש

זיכרו שמתאמן שחוזר לשגרת אימונים לאחר הפסקה ארוכה, הוא אמנם אינו מתאמן חדש, מכיוון שלשריר יש זכרון. ולכן יתגמל אתכם מהר יותר. יחד עם זאת יש לעשות זאת בשלבים.

בשלב ראשון: אל תייסרו את עצמכם ותלקו את עצמכם על הזמן בו לא הייתם פעילים ספורטיבית. זה רק ימנע מכם לעשות את הצעד הראשון ולחזור לפעילות. בשלב שני: חיזרו אל הפעילות בצורה הדרגתית. מסת הגוף משתנה בתקופה ארוכה ללא ספורט, והגוף פחות עמיד לעומס כמו בעבר. גם אם נהגתם לרוץ בכל יום – התחילו עכשיו בצורה מתונה. נכון, אנחנו רוצים לפצות על הזמן האבוד, אך זה יכול להוביל לפציעות וגם לפגום בתחושת המסוגלות שלנו. הדרגה היא המפתח. כדאי כמובן להתייעץ עם איש מקצוע בתחום כדי לבנות תוכנית המותאמת אישית עבורכם.

 

צעד 2: פעילות שאוהבים

התחילו את שגרת האימונים החדשה בביצוע פעילות ספורטיבית שאתם אוהבים. גם אם לא מדובר דווקא בפעילות מאומצת. העיסוק בפעילות ספורטיבית שכיף לכם לעשות, יאפשר לכם להתמיד בה לאורך זמן. בין אם זו ריצה, שחיה, פילאטיס או הליכה – התחילו במתינות – ותתמידו.

 

צעד 3: בחברה טובה

מעבר לכל היתרונות הבריאותיים שלה, פעילות גופנית היא דבר מהנה. כדי להתמיד שוב בשגרת האימונים, צרפו חבר ותכננו ימים קבועים מראש לאימון. כך תהנו מזמן איכות, וגם ממוטיבציה הדדית. ברגע שימים מסוימים "משוריינים" לפעילות המשותפת, אין לכם דרך להתחמק ולאט לאט זה יהפוך לשגרה החדשה שלכם.

 

צעד 4: העשירו את הרפרטואר

חזרה לפעילות גופנית היא לא רק הזדמנות לחיזוק סיבולת לב-ריאה או לירידה במשקל. זיכרו שביצוע פעילות ספורטיבית מאפשר להקטין משמעותית את הסיכון להתקפי לב ולמחלות כלי דם. תרגילים לחיזוק מסת השריר חשובים לא רק לניראות שלנו והם מאפשרים גם לייעל את קצב חילוף החומרים בזמן מנוחה. גם אם בעבר לא התנסיתם באימוני התנגדות, כדאי לשלב אותם כעת בשגרה החדשה. כך תרגישו טוב ותיראו טוב. בנוסף,פעילות ספורטיבית היא כלי חיוני גם לשמירה על גמישות ושיווי משקל, ולכן חישבו על הוספת שיעורי פילאטיס, יוגה או אימוני מתיחות לשגרת הפעילות.

 

צעד 5: שימו לב לתזונה

פרק זמן ארוך ללא אימונים מוביל פעמים רבות לעליה במשקל. בין אם מדובר בתזונה לא מאוזנת או לא מותאמת לצרכים האישיים או שפשוט "שחררנו אחיזה" במהלך הזמן בו לא התאמנו, חשוב שהחזרה לשגרת הפעילות הגופנית תהייה מלווה בצריכת מזונות מתאימים, המסוגלים לספק אנרגיה לפני האימון ולסייע בשמירת התוצאות לאחריו.